კომუნიკაციების კომისია - 2026 წლის II კვარტალში ტელე და რადიო მაუწყებლების კომერციული შემოსავალი 46.7%-ით გაიზარდა
2026 წლის II კვარტალში ტელე და რადიო მაუწყებლების ჯამური კომერციული სარეკლამო შემოსავალი, წინა წლის იმავე პერიოდთან შედარებით, 46.7%-ით გაიზარდა და 25.8 მილიონი ლარი შეადგინა.
"მხოლოდ ტელევიზიების შემთხვევაში, კომერციული სარეკლამო შემოსავლებიდან მიღებული თანხა 53.5%-ით გაიზარდა და 24 მილიონ ლარს გაუტოლდა. ტელემაუწყებლების სარეკლამო შემოსავლები ტელეკომპანია "ფორმულას“ მიერ ინფორმაციის წარმოუდგენლობის გამო, აღნიშნული მაუწყებლის მონაცემებს არ შეიცავს.
ტელემაუწყებლებისთვის 2026 წლის II კვარტალში მიღებული სარეკლამო შემოსავლების ძირითადი, 83%-იანი წილი პირდაპირმა რეკლამამ, 10.6% - პროდუქტის განთავსებამ, ხოლო 6.3% - სპონსორობამ დააგენერირა. შემოსავლის 0.05% და 0.01% კი განცხადებებიდან და ტელეშოპინგიდან იყო მიღებული.
მხოლოდ რადიომაუწყებლების შემთხვევაში, 2026 წლის II კვარტალში მიღებული სარეკლამო შემოსავალი, 2025 წლის იმავე პერიოდთან შედარებით, 7.9%-ით შემცირდა და 1.8 მილიონი ლარი შეადგინა, საიდანაც 86.8%-იანი წილი პირდაპირმა რეკლამამ დააგენერირა, 12.6% - სპონსორობამ, 0.6% კი - განცხადებებმა.
შეგახსენებთ, რომ კომერციული სარეკლამო შემოსავალი კომერციულ რეკლამას, სპონსორობას, პროდუქტის განთავსებას, ტელეშოპინგს და კომერციულ განცხადებებს მოიცავს",- აღნიშნულია კომუნიკაციების კომისიის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

TV and radio advertising revenue rises 46.7% to 25.8m lari in Q2, Communications Commission
Direct advertising accounted for 86.8% of radio revenue, followed by sponsorship at 12.6% and commercial announcements at 0.6%
Commercial advertising revenue for Georgian television and radio broadcasters rose by 46.7% year on year to 25.8 million lari in the second quarter of 2026, according to the Communications Commission.
Television broadcasters accounted for 24 million lari of the total, marking a 53.5% increase compared with the same period in 2025.
The television figures do not include Formula TV, as the broadcaster did not provide the commission with the requested information.
Direct advertising generated the largest share of television advertising revenue in the second quarter, accounting for 83%. Product placement represented 10.6%, while sponsorship accounted for 6.3%. Commercial announcements and teleshopping generated 0.05% and 0.01%, respectively.
Radio broadcasters recorded a different trend. Their commercial advertising revenue fell by 7.9% year on year to 1.8 million lari in the second quarter.
Direct advertising accounted for 86.8% of radio revenue, followed by sponsorship at 12.6% and commercial announcements at 0.6%.