"ლატვია მტკიცედ უჭერს მხარს საქართველოს დემოკრატიისა და მისი ხალხის ევროპულ მისწრაფებებს"
საქართველოს დამოუკიდებლობის დღეს ლატვია გულწრფელ მილოცვებს და საუკეთესო სურვილებს უგზავნის ქართველ ხალხს, - ამის შესახებ ლატვიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მილოცვაშია აღნიშნული.
"საქართველოს დამოუკიდებლობის დღეს ლატვია გულწრფელ მილოცვებს და საუკეთესო სურვილებს უგზავნის ქართველ ხალხს. ლატვია მტკიცედ უჭერს მხარს საქართველოს დემოკრატიისა და მისი ხალხის ევროპულ მისწრაფებებს", - აღნიშნულია წერილში.
26 მაისს საქართველო დამოუკიდებლობის დღეს აღნიშნავს. ეროვნული საბჭოს დადგენილებით, 1918 წლის 26 მაისს საქართველო დამოუკიდებელ რესპუბლიკად გამოცხადდა. საქართველოს დემოკრატიულმა რესპუბლიკამ, რომლის დამოუკიდებლობა ევროპის წამყვანმა ქვეყნებმა ცნეს, არსებობა არასრული სამი წლის თავზე, საბჭოთა რუსეთის მიერ განხორციელებული ოკუპაციის შემდეგ შეწყვიტა. საქართველომ დამოუკიდებლობის აღდგენა 70 წლის შემდეგ, 1991 წლის 9 აპრილს შეძლო.

Latvia reaffirms support for Georgia’s European aspirations on Independence Day
Latvia’s Foreign Ministry said Riga firmly supported Georgia’s democracy and the European aspirations of its people
Latvia has extended congratulations and best wishes to the Georgian people on the occasion of Georgia’s Independence Day, reaffirming its support for the country’s democratic development and European aspirations.
Latvia’s Foreign Ministry said Riga firmly supported Georgia’s democracy and the European aspirations of its people.
Georgia marks Independence Day on 26 May, commemorating the declaration of independence by the National Council of Georgia in 1918.
The Democratic Republic of Georgia, whose independence was recognised by leading European states, ceased to exist less than three years later following the Soviet Russian occupation. Georgia restored its independence on 9 April 1991, after 70 years of Soviet rule.