ლევან ჟორჟოლიანი - 12 ქსელს ექნება ვალდებულება, რომ განათავსონ საუკეთესო ფასები ekalata.gov.ge-ის პორტალზე, ვფიქრობ, რომ მოსახლეობისთვის იქნება შედეგის მომტანი
მომხმარებელს ექნება სრული ინფორმაცია საუკეთესო სამომხმარებლო ფასების შესახებ, - ამის შესახებ მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსმა ლევან ჟორჟოლიანმა ერთიან საინფორმაციო პლატფორმაზე, www.ekalata.gov.ge-ზე საუბრისას განაცხადა.
ლევან ჟორჟოლიანმა აღნიშნული პლატფორმის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
"მნიშვნელოვანია, რომ მომხმარებელს ექნება სრული ინფორმაცია საუკეთესო სამომხმარებლო ფასების შესახებ. ასევე, ეს წაახალისებს, მათ შორის კონკურენციას აღნიშნულ 12 ქსელში. აღნიშნულ ქსელებს ექნებათ ვალდებულება, რომ განათავსონ საუკეთესო ფასები პორტალზე. FMCG-ის სექტორის წილი არის 14 მლრდ ლარი 2025 წლის მონაცემებით, ხოლო ორგანიზებული ბაზრის წილი - 64%. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია აღნიშნული პლატფორმა და ვფიქრობ, რომ მოსახლეობისთვის იქნება შედეგის მომტანი“, - განაცხადა ჟორჟოლიანმა.

New platform will help consumers find the best prices, Gov’t Administration Head
Head of the Georgian Government Administration Levan Zhorzholiani on Wednesday claimed the newly launched consumer information platform eKalata.gov.ge will provide citizens with comprehensive information on the best available prices for essential goods while also encouraging greater competition among retailers.
Speaking about the initiative, Zhorzholiani stressed the platform's role in improving price transparency for consumers.
“It is important that consumers will have complete information about the best consumer prices. At the same time, the platform will encourage competition among the 12 participating retail chains. These networks will be required to publish their best prices on the portal,” he said.
According to Zhorzholiani, Georgia’s fast-moving consumer goods (FMCG) sector was valued at approximately GEL 14 billion in 2025, while organized retail accounted for 64% of the market.
Given the scale of the sector, he said the platform could become an important tool for consumers and contribute to more informed purchasing decisions.