მაკრონი - აშშ ევროპელ პარტნიორებთან ერთად ოფიციალურად დადგა უკრაინის მხარეს
საფრანგეთის პრეზიდენტის ემანუელ მაკრონის განცხადებით, აშშ ევროპელ პარტნიორებთან ერთად ოფიციალურად დადგა უკრაინის მხარეს.
მისივე თქმით, პირველად შეერთებულმა შტატებმა დაამტკიცა ტექსტი, რომელშიც ვაშინგტონი საკუთარ თავს არა უკრაინაში ომში ნეიტრალურ შუამავლად, არამედ კიევის პარტნიორად აღიარებს.
მაკრონის თქმით, ეს ეხება ოთხ ძირითად სფეროს, რომლებშიც შეერთებული შტატები ოფიციალურად დგას თავის ევროპელ პარტნიორებთან და უკრაინასთან ერთად.
"უკრაინასთან დაკავშირებით, შეერთებულმა შტატებმა პირველად დაამტკიცა ტექსტი, რომელშიც ნათქვამია, რომ ის აღარ არის ნეიტრალური შუამავალი, მაგრამ ჩვენთან ერთად დგას უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობის მხარდაჭერის, სამხედრო დახმარების, ენერგეტიკული მხარდაჭერის და რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების საკითხში“, - განაცხადა საფრანგეთის პრეზიდენტმა.

Macron: US has officially sided with Ukraine alongside European partners
French President Emmanuel Macron has said that the United States has officially aligned itself with Ukraine alongside its European allies.
According to Macron, for the first time, Washington has endorsed a text recognising itself not as a neutral mediator in the war in Ukraine, but as a partner of Kyiv.
The President stated that the document reflects the United States’ position alongside its European partners and Ukraine in four key areas.
“Regarding Ukraine, the United States has, for the first time, approved a text stating that it is no longer a neutral mediator, but stands with us in supporting Ukraine’s territorial integrity, providing military assistance, ensuring energy support and maintaining sanctions against Russia,” Macron said.