მაკრონი - ტრამპი დაგვეთანხმა, რომ რუსეთს სამშვიდობო მოლაპარაკებების სურვილი არ აქვს
აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი დაეთანხმა "დიდი შვიდეულის“ ლიდერებს, რომ რუსეთის მხრიდან სამშვიდობო მოლაპარაკებების წარმოების სერიოზული სურვილი არ არსებობდა, - ამის შესახებ საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუელ მაკრონმა განაცხადა.
"რამდენიმე თვე გავიდა მას შემდეგ, რაც ამერიკელებმა ინიციატივა გამოიჩინეს და მინდა, ჩემი ქება გამოვხატო მათი მიმართ. მათ თქვეს, რომ რუსეთთან მოლაპარაკებას აწარმოებდნენ, რადგან ამის შესაძლებლობა ჰქონდათ“, - განაცხადა მაკრონმა.
მაკრონმა აღნიშნა, რომ მას სურს შეაქო აშშ-ის ძალისხმევა რუსეთთან დიალოგის დასამყარებლად, თუმცა ამ ძალისხმევას არანაირი შედეგი არ მოჰყოლია და აგრესორი ქვეყნის მხრიდან რეაგირება არ ყოფილა.
საფრანგეთის პრეზიდენტის თქმით, ევროპელი ლიდერებიც გაერთიანდნენ რუსეთთან მოლაპარაკებებისთვის.
"რა მოხდა? არაფერი. შემდეგ კი ზელენსკიმ (უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ) ასევე თქვა: „მეც მზად ვარ. მზად ვარ რუსეთთან შეთანხმების მისაღწევად სრულფასოვანი მოლაპარაკებები ვაწარმოო“. რა თქვა პუტინმა? "არა. არ მოვალ. იქამდე ჯერ თქვენ უნდა დანებდეთ“, - განაცხადა მაკრონმა.
საფრანგეთის პრეზიდენტის განცხადებით, ტრამპი ეთანხმება დიდი შვიდეულის ლიდერებს, რომ „რუსეთის მხრიდან არ არსებობს სერიოზული სურვილი, აწარმოოს სამშვიდობო მოლაპარაკებები ან საერთოდ მოლაპარაკებები“.
"ყველანი შევთანხმდით, რომ უკრაინამ წინააღმდეგობა გაცილებით უკეთ გაუწია, ვიდრე ზოგიერთს ეშინოდა და რომ რუსეთი რთულ მდგომარეობაში აღმოჩნდა. და ყველანი შევთანხმდით, რომ გავაძლიერებთ უკრაინის მხარდაჭერას“, - განაცხადა მაკრონმა.

Macron says Trump agrees Russia has ‘no serious desire’ in peace talks
French President Emmanuel Macron on Wednesday said US President Donald Trump agreed with G7 leaders that Russia has shown “no serious desire” to engage in peace negotiations over the war in Ukraine.
Macron said the United States had made significant efforts to establish dialogue with Moscow, but those attempts had produced no meaningful results.
“Several months have passed since the Americans took the initiative and I want to commend them for that. They said they would engage with Russia because they had the opportunity to do so,” Macron said.
The President noted that Washington's outreach had not been met with a constructive response from Russia. He added that European leaders had also sought dialogue, while Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy had expressed readiness to hold full-scale negotiations aimed at reaching an agreement with Moscow.
According to Macron, Russian President Vladimir Putin rejected those efforts.
Macron said Trump now shares the assessment of G7 leaders that “there is no serious desire on Russia’s side to conduct peace negotiations, or negotiations at all.”
The President also said the leaders agreed that Ukraine had resisted Russian aggression more effectively than many had expected and that Russia was facing increasing difficulties.