მედიის ინფორმაციით, კირ სტარმერი 22 ივნისს გადადგომის შესახებ განცხადებას გააკეთებს
ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრი კირ სტარმერი, სავარაუდოდ, ორშაბათს, 22 ივნისს თანამდებობას დატოვებას, ის ასევე აპირებს, გადადგომის მკაფიო გრაფიკი წარმოადგინოს, - ამის შესახებ Reuters წერს.
გამოცემის ცნობით, სტარმერი ფიქრობს, რომ მისი თანამდებობაზე დარჩენა აღარ არის მიზანშეწონილი. მან ეს გადაწყვეტილება მთავრობის მინისტრებთან, მრჩევლებთან, დონორებთან და პროფკავშირების ლიდერებთან რამდენიმე საუბრის შემდეგ მიიღო.
როგორც გამოცემა აღნიშნავს, პრემიერ-მინისტრი საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებამდე ამ საკითხს მეუღლესთან ერთად ჩეკერსის რეზიდენციაში განიხილავს.
მისივე ცნობით, სტარმერი თანამდებობის დატოვების ვადებს ისე განსაზღვრავს, რომ ხელისუფლების გადაცემა ორგანიზებულად მოხდეს. სავარაუდოდ, ის ოფიციალურად სექტემბერში, ლეიბორისტული პარტიის ყრილობამდე გადადგება.

Reuters: Starmer expected to announce resignation plans on Monday
UK Prime Minister Keir Starmer is expected to announce plans to step down on Monday and present a clear timetable for his departure from office, Reuters reported.
According to the report, Starmer has concluded that remaining in office is no longer appropriate. The decision reportedly follows a series of discussions with Government ministers, advisers, donors and trade union leaders.
Reuters said the Prime Minister is expected to hold final consultations on the matter with his wife at the Chequers country residence before making a definitive decision.
The report adds that Starmer intends to organise an orderly transfer of power and is likely to set a timeline that would see him formally leave office before the Labour Party conference in September.