მიგრაციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა უცხო ქვეყნის 98 მოქალაქე საქართველოდან გააძევეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, სამინისტროს შესაბამის დანაყოფებთან მჭიდრო კოორდინაციით, ბოლო დღეების განმავლობაში, უცხო ქვეყნის 98 მოქალაქე საქართველოდან გააძევეს.
შსს-ს ინფორმაციით, მიგრაციის დეპარტამენტის მიერ ჩატარებული კომპლექსური ღონისძიებების შედეგად, ქვეყნიდან გაძევებულ იქნა: ჩინეთის, თურქეთის, თურქმენეთის, ინდოეთის, ეგვიპტის, რუსეთის, პაკისტანის, აზერბაიჯანის, იორდანიის, გერმანიის, ნიგერიის, ერაყის, ბანგლადეშის, უზბეკეთის, ვიეტნამის, კენიის და კონგოს - ჯამში  98 მოქალაქე.
"აღსანიშნავია, რომ 2026 წლის იანვრის თვეში საქართველოდან გაძევებული უცხო ქვეყნის მოქალაქეების რაოდენობამ 232 პირი შეადგინა, ხოლო გასული თვის სტატისტიკური მონაცემებით, მიგრაციის დეპარტამენტის მიერ ჩატარებული კომპლექსური ღონისძიებების შედეგად ქვეყნიდან 312 უცხოელი არალეგალი გაძევდა. შესაბამისად, მიმდინარე წლის მხოლოდ ორი თვის შედეგების მიხედვით, გაძევებული უცხო ქვეყნის მოქალაქეების ჯამურმა მაჩვენებელმა 544 პირი შეადგინა.
მიღებული სტატისტიკური შედეგი 346 პროცენტიან ზრდას წარმოადგენს წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით და 2025 წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს 4,5-ჯერ აღემატება.
ასევე აღსანიშნავია, გასულ წელს განხორციელებული საკანონმდებლო ცვლილებების საფუძველზე გაძლიერებულმა საკანონმდებლო რეგულირებამ და უკანონო მიგრაციასთან ბრძოლის კუთხით, ინტენსიურ რეჟიმში მიმდინარე საიმიგრაციო კონტროლის ღონისძიებებმა ერთგვარი პრევენციული ხასიათის დატვირთვა მიიღო, რამაც საქართველოში მყოფი უცხოელი არალეგალების მხრიდან ქვეყნის ნებაყოფლობით დატოვება გამოიწვია.
მიმდინარე წლის იანვარ-თებერვლის ჯამური მონაცემებით ქვეყანა დატოვა 1306-მა უცხოელმა, რომლებსაც დარღვეული ჰქონდათ ქვეყანაში კანონიერად ყოფნის ვადები, რის გამოც მათ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 191-ე მუხლის საფუძველზე ფულადი ჯარიმა 1000-დან 3000 ლარამდე დაუწესდათ და დამატებით აეკრძალათ ქვეყანაში შემოსვლა ერთიდან სამ წლამდე ვადით", - აცხადებენ შსს-ში.

Georgia deports 98 foreign nationals in recent operations, total of 544 in two months
The Migration Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, in coordination with other relevant units, has deported 98 foreign nationals from Georgia over the past few days.
The Ministry of Internal Affairs on Tuesday said the deported individuals held citizenships from China, Turkey, Turkmenistan, India, Egypt, Russia, Pakistan, Azerbaijan, Jordan, Germany, Nigeria, Iraq, Bangladesh, Uzbekistan, Vietnam, Kenya, and the Democratic Republic of the Congo. All were banned from re-entering Georgia in accordance with current legislation.
The ministry noted that in January 2026, 232 foreign nationals were deported, while in February, 312 illegal migrants were removed from the country. Combined, 544 foreign nationals have been deported in just the first two months of 2026.
This represents a 346% increase compared to the same period last year, exceeding the number of deportations in the first two months of 2025 by 4.5 times.
Authorities stressed that recent legislative changes and intensified immigration control measures had had a preventive effect, encouraging some foreign nationals residing illegally in Georgia to leave voluntarily.
In total, 1,306 foreign nationals have left Georgia in January and February 2026 due to overstaying or violating legal residence rules. They were fined 1,000–3,000 GEL under Article 191 of the Administrative Offences Code and were additionally banned from re-entering the country for one to three years, the Ministry of Internal Affairs said.