"მთავრობამ სრულად აღკვეთა სახელმწიფო ქონების სიმბოლურ ფასად და პირდაპირი ფორმით გასხვისების პრაქტიკა"
მთავრობის ადმინისტრაციის განცხადებას ავრცელებს.
"კონკრეტულმა მედიასაშუალებებმა გაავრცელეს უხეშად მანიპულაციური ინფორმაცია იმასთან დაკავშირებით, რომ, თითქოს, საქართველოს მთავრობამ თბილისში მდებარე სასტუმრო „საქართველოში“ მდებარე 3,237 კვადრატული მეტი ფართი სიმბოლურ ფასად გაასხვისა.
სინამდვილეში, საქართველოს მთავრობის შესაბამისი გადაწყვეტილების ზედაპირულად გაცნობაც საკმარისი იყო იმის გასააზრებლად, რომ ფართობის გასხვისება სრულიად ფორმალურად განხორციელდა. სასტუმრო „საქართველოს“ სრული პრივატიზაცია მრავალი წლის წინ განხორციელდა, რის შემდეგაც მისი მფლობელი რამდენჯერმე შეიცვალა. ბოლო შემთხვევაში, სასტუმრო „საქართველოს“ გასხვისებისას დადგინდა, რომ იყო ფაქტობრივი უზუსტობა სახელმწიფოს მიერ წლების წინ შედგენილ აზომვით ნახაზში დაფიქსირებულ ფართობს და სასტუმრო „საქართველოს“ რეალურ ფართობს შორის. აღნიშნული ცდომილების აღმოსაფხვრელად და სამართლიანობის პრინციპის დასაცავად, ცდომილების შესაბამისი ფართი - 3,237 კვადრატული მეტრი სიმბოლურ ფასად სრულიად ფორმალურად გადაეცა სასტუმროს მფლობელს, იმგვარად, რომ მას ქონების მოცულობა რეალურად არ გაზრდია.
ყოველივე ზემოაღნიშნული ადასტურებს, რომ კონკრეტულმა მედიასაშუალებებმა ან მარტივი ჭეშმარიტების დადგენა ვერ შეძლეს, ან მათ უხეშად მანიპულაციური ინფორმაცია სრულიად შეგნებულად გაავრცელეს.
2024 წლის 8 თებერვლის შემდეგ, საქართველოს მთავრობამ სრულად აღკვეთა სახელმწიფო ქონების სიმბოლურ ფასად და პირდაპირი ფორმით გასხვისების პრაქტიკა და ამ პრინციპის ერთგული დარჩება მომავალშიც.
მოვუწოდებთ ყველა მედიასაშუალებას, არასწორი და უხეშად მანიპულაციური ინფორმაციის გავრცელებისგან და საზოგადოების შეცდომაში შეყვანისგან მომავალში თავი შეიკავონ", - აღნიშნულია განცხადებაში.

Georgian Gov’t says it has ended practice of direct sales of state property at symbolic prices
The Georgian Government on Friday said it had completely ended the practice of transferring state property through direct sales at symbolic prices, rejecting media reports alleging that it recently sold part of a property in central Tbilisi below market value.
In a statement, the Government Administration dismissed reports that it had sold 3,237 square metres of space in the Hotel Sakartvelo building at a symbolic price, describing the claims as “grossly misleading”.
The Administration added the transfer was a formal legal procedure intended to correct a discrepancy between the property's actual size and measurements recorded by the state years earlier.
The body said the hotel had been fully privatised many years ago and had changed ownership several times since. It argued that the additional registered area did not increase the owner’s actual property holdings but merely aligned the official records with the existing physical dimensions of the building.
The Administration also said the reports either reflected a failure to establish the relevant facts or amounted to the deliberate dissemination of misleading information.
It added that since 8 February 2024, the Government has ended the practice of disposing of state property through direct transfers at symbolic prices and intends to maintain that policy.
The Government called on media organisations to refrain from publishing “inaccurate and misleading information”.