ნეთანიაჰუ - ვინც ისრაელის სახელმწიფოს ემუქრება, ამის ფასს გადაიხდის
ისრაელის მტრებისთვის იმუნიტეტი არ არსებობს, – ამის შესახებ ისრაელის პრემიერ-მინისტრმა ბენიამინ ნეთანიაჰუმ განაცხადა.
ნეთანიაჰუს თქმით, ისრაელის სამხედროებმა ბეირუთის სამხრეთ გარეუბანში, "რადვანის ძალების" ერთ-ერთი მეთაური გაანეიტრალეს.
"მას ეგონა, რომ შეეძლო, ბეირუთში მდებარე საიდუმლო შტაბიდან გაეგრძელებინა თავდასხმების კოორდინაცია ჩვენი ძალებისა და მოსახლეობის წინააღმდეგ. შესაძლოა, პრესაში წაიკითხა, რომ ბეირუთში იმუნიტეტი ჰქონდა, მაგრამ ეს უკვე აღარ შეესაბამება სიმართლეს", – განაცხადა ისრაელის პრემიერმა.
მისივე თქმით, ბოლო ერთი თვის განმავლობაში ისრაელმა "ჰეზბოლას“ 200-ზე მეტი წევრი გაანადგურა, რომლებიც ისრაელის მოქალაქეებსა და სამხედროებს უტევდნენ.
"ჩვენ ამას ვაკეთებთ ღაზაშიც, ვანადგურებთ ტერორისტებს. ნათლად ვაცხადებ: არცერთ ტერორისტს არ აქვს იმუნიტეტი. ვინც ისრაელის სახელმწიფოს ემუქრება, გადაიხდის ამის ფასს“, – განაცხადა ნეთანიაჰუმ.
ისრაელის ინფორმაციით, ბეირუთზე იერიშის შედეგად მოკლულია "რადვანის ძალების“ მეთაური აჰმედ ალი ბალუტი. ეს იყო ისრაელის პირველი იერიში ბეირუთზე ლიბანთან ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების გამოცხადების შემდეგ.

PM Netanyahu says those threatening Israel ‘will pay the price’
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has said there is “no immunity” for Israel’s enemies, following an Israeli strike in Beirut that reportedly killed a senior commander of Hezbollah’s Radwan Force.
Netanyahu added that Israeli forces carried out an operation in the southern suburbs of Beirut targeting a commander who had allegedly continued coordinating attacks against Israeli troops and civilians.
“He thought he could continue coordinating attacks against our forces and our population from a secret headquarters in Beirut. Perhaps he read in the press that he had immunity in Beirut, but that is no longer true,” Netanyahu said.
The Israeli PM added that over the past month Israel had killed more than 200 Hezbollah members whom he accused of attacking Israeli civilians and military personnel.
“We are doing the same in Gaza, eliminating terrorists. I want to state clearly: no terrorist has immunity. Whoever threatens the State of Israel will pay the price,” Netanyahu said.
According to Israeli officials, the strike in Beirut killed Ahmad Ghaleb Balout, identified as a commander within Hezbollah’s Radwan Force.
The attack marked Israel’s first strike on Beirut since the announcement of a ceasefire agreement with Lebanon.