ნინო გვიშიანი - დედამ შვილი ვერ დავიტირე, იცით, ეს რას ნიშნავს?! ვერ გამაჩერებთ უკვე, სამართალი აღასრულეთ
154
ქუთაისში, დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურატურასთან საეჭვო ვითარებაში გარდაცვლილი თემო ხადურის დედა აქციას მართავს.
აქციაზე გარდაცვლილი ოჯახის წევრები და ახლობლები იმყოფებიან.
გარდაცვლილის დედის მოთხოვნაა, დაისაჯოს საქმეში ყველა დამნაშავე.
"ჩემს უკანასკნელ მოთმინების უნარს ცდიდნენ, მიმიყვანეს ამ ზომამდე. ხელისუფლებას მივმართავ პირდაპირ, მივმართავ პროკურატურას, პროკურორს, სამედიცინო ექსპერტი არის ჩემთვის არაფრის მომცემი. ნაცემი, დარტყმული, ბლაგვი საგნით დარტყმული და მერე სამი დღის მანძილზე წყალში ჩაგდებული, სიცხეში, რომ ეს კვალი დაეფარათ... ლპობის შედეგად ვერ დადგინდა გარდაცვალების მიზეზი. მე, ნინო გვიშიანი ამოგალპობთ, გერჩივნოთ, ყველა პოლიციელი იყოს დასჯილი უმაღლეს დონეზე. ამას მოვითხოვ.
საქმის ორი პოლიციელი მოხსნილია, როგორც ვიცი. ეს სამედიცინო ექსპერტი გვაძლევს იმას, რომ ნაცემია თემო ხადური, შემდეგ არაკაცურად ჩაგდებული ჰყავთ წყალში პირაღმა, ვერ დგინდება ის, რაც მათ უნდათ, ვერ დგინდება როდისაა გარდაცვლილი. ჩემი შვილი თურმე წყლის კალაპოტში დაიხრჩო, კალაპოტში კი არა, ზღვას ცურავდა ჩემი შვილი.
დროს მიწელავდნენ სამედიცინო ექსპერტიზის, მოვიდა პასუხები და ეს არის სირცხვილი, ჩემთვის არაფრის მომცემი არ იყო.
ეს არის სადიზმი, მკვლელობა აღარაა. ლპობის შედეგადაა მკვდარი. დედამ შვილი ვერ დავიტირე, იცით, ეს რას ნიშნავს?! ვერ გამაჩერებთ უკვე. სამართალი აღასრულეთ, გეუბნებით", - განაცხადა ნინო გვიშიანმა.
23 წლის თემო ხადური 2024 წლის აგვისტოში გარდაცვლილი იპოვეს. ხადური 25 აგვისტოს გაუჩინარდა და ოთხდღიანი ძებნის შემდეგ სოფელ სიმონეთის მიმდებარე ტერიტორიაზე გარდაცვლილი იპოვეს. გარდაცვლილის ოჯახი ხელახალ გამოძიებას და დამნაშავეების დასჯას მოითხოვს.

Family of man found dead in 2024 demands renewed investigation
The mother of Temо Khaduri, a 23-year-old man whose body was found in suspicious circumstances in 2024, has staged a protest outside the Western Georgia District Prosecutor's Office in Kutaisi, demanding that all those responsible for her son's death be held accountable.
Family members and friends of Khaduri joined the protest. His mother, Nino Gvishiani, accused authorities of failing to establish the circumstances and cause of her son's death and called for a renewed investigation.
"My last reserves of patience were tested and they brought me to this point," Gvishiani said, addressing the government and the Prosecutor's Office.
She questioned the findings of the forensic examination, alleging that her son had suffered injuries before being placed in water and that decomposition had prevented experts from determining the precise cause and timing of his death.
Gvishiani also called for police officers she believes were responsible to be punished, saying that two officers had already been removed from the case, according to her understanding.
The family has rejected the official account that Khaduri drowned in a river channel and is demanding a new investigation into his death.
Khaduri disappeared on 25 August 2024. After a four-day search, his body was found near the village of Simoneti. His family is calling for those responsible to be identified and prosecuted.