პარლამენტმა მხარი დაუჭირა ცვლილებას, რომელიც 2025 წლის 17 დეკემბრამდე ჩარიცხული სტუდენტების სწავლის დაფინანსებას შეეხება
პარლამენტმა „უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ კანონპროექტი მესამე მოსმენით, დაჩქარებული წესით განიხილა და 77 ხმით მხარი დაუჭირა.
საკანონმდებლო ცვლილების თანახმად, 2025 წლის 17 დეკემბრამდე ჩარიცხულ სტუდენტებს გარდამავალ პერიოდში (2030-2031 სასწავლო წლის ჩათვლით) შეუნარჩუნდებათ არა მხოლოდ უკვე მოპოვებული დაფინანსება, არამედ მიეცემათ მისი მოპოვებისა და გაუმჯობესების შესაძლებლობაც.
პარლამენტის მიერ მიღებული ცვლილება სრულად უზრუნველყოფს სახელმწიფო საგრანტო კონკურსებში სტუდენტების მონაწილეობას და სოციალური პროგრამებით სარგებლობას.
საკანონმდებლო ცვლილების ავტორია განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტრო, ინიციატორი კი - საქართველოს მთავრობა.

The Parliament of Georgia has approved legislative amendments aimed at preserving student funding during the transition period of ongoing higher education reforms.
Lawmakers adopted the bill in its third reading under an accelerated procedure, with 77 votes in favour.
Under the amendments to Georgia’s law on higher education, students enrolled before 17 December 2025 will retain their existing state funding during the transitional period, which will remain in effect through the 2030-2031 academic year.
The legislation also allows eligible students not only to keep previously obtained funding, but also to improve or newly obtain financial support during the transition period.
According to parliament, the changes guarantee continued student participation in state grant competitions and access to social support programmes.
The bill was drafted by the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia and introduced by the Georgian government.