ფეხბურთის მსოფლიო ჩემპიონატის ღია ჩვენებასთან დაკავშირებით, პირველი რესპუბლიკის მოედანზე მოძრაობა დროებით შეიზღუდება
ფეხბურთის მსოფლიო ჩემპიონატის ღია ჩვენებასთან დაკავშირებით, 7 ივლისის 23:00 საათიდან 21 ივლისის 08:00 საათამდე პირველი რესპუბლიკის მოედანზე საავტომობილო მოძრაობა სრულად შეიზღუდება.
დროებითი შეზღუდვა შეეხება მოედნის ტერიტორიას - შოთა რუსთაველის გამზირისა და პირველი რესპუბლიკის მოედნის კვეთიდან მერაბ კოსტავას ქუჩის კვეთამდე არსებულ საგზაო მონაკვეთს.
თბილისის მერიის ინფორმაციით, შეზღუდვის პერიოდში ავტომობილები გადაადგილებას ვეღარ შეძლებენ რუსთაველის გამზირიდან (ზეთის ხილის ხიდან) რესპუბლიკის მოედნის მიმართულებით. რუსთაველის გამზირიდან კოსტავას ქუჩის მიმართულებით მოძრავი ავტომობილები გადაადგილებას შეძლებენ მხოლოდ მიხეილ ჯავახიშვილისა და მერაბ კოსტავასა ქუჩების მიმართულებით.
მიხეილ ჯავახიშვილის ქუჩიდან მომავალი ავტომობილები ვერ მოხვდებიან პირველი რესპუბლიკის მოედანზე და გზას გააგრძელებენ თბილისის სახელმწიფო საკონცერტო დარბაზის მიმართულებით. კოსტავას ქუჩიდან გადაადგილება შესაძლებელი იქნება მხოლოდ რუსთაველის გამზირისა და თავისუფლების მოედნის მიმართულებით.
რაც შეეხება საზოგადოებრივ ტრანსპორტს, ცვლილება შევა N359 ავტობუსისა და N457 მიკროავტობუსის მარშრუტში. N359 ავტობუსი მარჯანიშვილის ქუჩიდან ვაკის მიმართულებით მოძრაობისას მიხეილ ჯავახიშვილის ქუჩიდან აღარ შევა რესპუბლიკის მოედანზე და მოძრაობას გააგრძელებს კოსტავას ქუჩის მიმართულებით, რის შემდეგ იმოძრავებს დადგენილი სქემით. უკუმიმართულებით მოძრაობისას მარშრუტი არ იცვლება.
ასევე, N457 მიკროავტობუსი მარჯანიშვილის ქუჩიდან რუსთაველის გამზირის მიმართულებით მოძრაობისას მიხეილ ჯავახიშვილის ქუჩიდან აღარ შევა რესპუბლიკის მოედანზე და მოძრაობას გააგრძელებს თაბუკაშვილის ქუჩაზე, სადაც ლაღიძის ქუჩით დაუკავშირდება რუსთაველის გამზირს და შემდეგ იმოძრავებს დადგენილი სქემით. უკუმიმართულებისას მარშრუტი აქაც არ იცვლება.

Tbilisi to close First Republic Square to traffic for World Cup public screenings
During the restrictions, vehicles travelling from Rustaveli Avenue will not be able to enter First Republic Square
Vehicle traffic will be fully restricted at First Republic Square in Tbilisi from 23:00 on 7 July until 08:00 on 21 July due to public screenings of the football World Cup, Tbilisi City Hall has said.
The temporary closure will cover the section between the intersection of Shota Rustaveli Avenue and First Republic Square and the junction with Merab Kostava Street.
During the restrictions, vehicles travelling from Rustaveli Avenue will not be able to enter First Republic Square. Traffic heading towards Kostava Street will be diverted via Mikheil Javakhishvili and Merab Kostava streets.
Vehicles approaching from Mikheil Javakhishvili Street will also be unable to enter First Republic Square and will continue towards the Tbilisi State Concert Hall. Traffic from Kostava Street will be permitted only towards Rustaveli Avenue and Freedom Square.
The restrictions will also affect public transport routes No. 359 and No. 457.
Bus No. 359, travelling from Marjanishvili Street towards Vake, will no longer enter First Republic Square from Mikheil Javakhishvili Street and will instead continue towards Kostava Street before returning to its regular route. The return route will remain unchanged.
Minibus No. 457, travelling from Marjanishvili Street towards Rustaveli Avenue, will also bypass First Republic Square, continuing from Mikheil Javakhishvili Street to Tabukashvili Street and then reaching Rustaveli Avenue via Lagidze Street before resuming its regular route. The return route will remain unchanged.