პოლიციამ აჭარაში განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალებები ამოიღო - დაკავებულია ბელარუსის ორი მოქალაქე
შს მინისტრის მოადგილის ალექსანდრე დარახველიძის განცხადებით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების მიერ ჩატარებული კიდევ ერთი საპოლიციო ღონისძიების შედეგად, გვიან ღამით, აჭარის რეგიონში, ქალაქ ბათუმში, ამოღებულია განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალებები – 3 კილოგრამამდე „კოკაინი”, 13 000-მდე „ექსტაზის” აბი და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალება „ჰეროინი“.
"აღნიშნული ნარკოტიკული საშუალებების რეალიზაცია, სავარაუდოდ, ბათუმში არსებულ სხვადასხვა ღამის კლუბში იგეგმებოდა, რაც გამოუსწორებელ ზიანს მოუტანდა ადამიანების და განსაკუთრებით კი ახალგაზრდების ჯანმრთელობასა და სიცოცხლეს.
აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის ბათუმის საქალაქო სამმართველოს თანამშრომლებმა, ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალებების უკანონო შეძენა-შენახვისა და ნარკოდანაშაულში დახმარების ფაქტებზე ბელარუსის ორი მოქალაქე, 2000 წელს დაბადებული რ.ს. და 2004 წელს დაბადებული მ.ვ. დააკავეს.
სამართალდამცველებმა ნარკოტიკული საშუალებები ბათუმში, ერთ-ერთი ბრალდებულის მიერ დაქირავებული საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკის შედეგად ამოიღეს. გარდა ამისა, პირადი ჩხრეკის შედეგად, ასევე ამოღებულია 7 ცალ ბურთულაში მოთავსებული „კოკაინი“, „ექსტაზი“ და ნარკოტიკული საშუალებების დაფასოებისთვის საჭირო სხვა ნივთები. ამასთან, ერთ-ერთი ბრალდებულის მობილურ ტელეფონში აღმოჩენილია ნარკოტიკული საშუალებების რეალიზაციისთვის შერჩეული კონკრეტული ლოკაციების ფოტოსურათებიც.
დანაშაული თავისუფლების 20 წლამდე, ან უვადო აღკვეთას ითვალისწინებს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო აქტიურად აგრძელებს შესაბამის კომპლექსურ საგამოძიებო მოქმედებებს, აღნიშნული ნარკოდანაშაულის ფაქტთან შესაძლო კავშირში მყოფი სხვა პირების დადგენისა და სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიცემის მიზნით.
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე და 18-260-ე ტერცია მუხლით მიმდინარეობს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო, მთელი ქვეყნის მასშტაბით განაგრძობს ნარკოტიკების უკანონო ბრუნვისა და გავრცელების წინააღმდეგ უკომპრომისო ბრძოლას და ნარკოდანაშაულში ბრალდებული პირების მიმართ, კანონით განსაზღვრული უმკაცრესი ზომების გატარებას.
ჩვენი უწყება, ნარკოდანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის შედეგების შესახებ საზოგადოებას ინფორმაციას პერიოდულად კვლავ მიაწვდის", - განაცხადა დარახველიძემ.

Georgian police seise large quanity of drugs in Batumi, two Belarusians arrested
Georgian police have seized a massive quantity of illegal drugs in a late-night raid in the coastal city of Batumi, in what officials describe as a major blow to the drug trade targeting young people in the region.
According to Deputy Minister of Internal Affairs Aleksandre Darakhvelidze, law enforcement officers confiscated nearly 3 kilograms of cocaine, approximately 13,000 ecstasy pills, and a significant quantity of heroin. Authorities believe the drugs were intended for distribution in Batumi's nightlife venues, posing a grave threat to public health, particularly among youth.
The operation was carried out by the Batumi City Division of the Adjara Police Department. As part of the investigation, two Belarusian nationals — R.S. (born in 2000) and M.V. (born in 2004) — were arrested for the illegal possession, storage, and attempted distribution of large-scale narcotic substances.
The seizure occurred during a search of an apartment rented by one of the suspects, where police discovered the drugs along with packaging materials. Additional narcotics — including 7 small packets of cocaine and ecstasy — were found during personal searches. Authorities also found photographic evidence on one suspect’s phone, showing potential drop-off points for drug distribution around Batumi.
The suspects face charges under Georgia’s Criminal Code, which could result in up to 20 years or life imprisonment.
The Ministry of Internal Affairs stated that investigations are ongoing to identify other individuals connected to the case and bring them to justice.
"This amount of narcotics, if distributed, would have caused irreparable damage to the health and lives of citizens, especially the youth," said Deputy Minister Darakhvelidze. "We remain fully committed to the uncompromising fight against drug trafficking across the country."
The ministry promised to keep the public regularly informed about the progress and results of its ongoing anti-narcotics efforts.