პროკურატურამ დაურ ბუავას გარდაცვალებასთან დაკავშირებით მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმის ფარგლებში კიდევ ორ პირს ბრალდება წარუდგინა
582
"შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარებული გამოძიებით ამ ეტაპზე დადგენილია, რომ მიმდინარე წლის 22 აგვისტოს გ. გ.-მ, აღნიშნულ სისხლის სამართლის საქმეზე ბრალდებულ ვ. კ.-ს გადასცა ნარკოტიკული საშუალება მეთადონი (ფუძე), რისი ნაწილიც, ბრალდებულ ვ.კ.-ს ჩვენების თანახმად, 23 აგვისტოს მან და დაურ ბუავამ მოიხმარეს, ხოლო ნაწილი დაურ ბუავას საცხოვრებელი ბინის დათვალიერების შედეგად იქნა ამოღებული.
ასევე, გ. გ.-მ უკანონოდ შეიძინა და თავისივე საცხოვრებელ სახლში ინახავდა განსაკუთრებით დიდი ოდენობით - 6,27 გრამ ნარკოტიკულ საშუალება მეთადონს (ფუძე), რაც რეალიზაციის ხელშეწყობის მიზნით 9 პაკეტად დააფასოვა. სამართალდამცველებმა აღნიშნული ნარკოტიკული საშუალება ჩხრეკის შედეგად 29 აგვისტოს ამოიღეს.
ამავე საქმეზე დაკავებულმა, ნარკოტიკული დანაშაულისთვის ნასამართლევმა მეორე პირმა ს.ბ.-მ, ასევე უკანონოდ შეიძინა და მის საცხოვრებელ სახლში ინახავდა 0,24 გრამ ნარკოტიკულ საშუალება გამომშრალ მარიხუანას, რაც სამართალდამცველებმა ჩხრეკის შედეგად 29 აგვისტოს ამოიღეს.
დაკავებულ გ. გ.-ს ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე მუხლის მესამე ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით, 260-ე კვარტა მუხლის მეექვსე ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით და 260-ე სეკუნდა მუხლის მეშვიდე ნაწილით (განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვა, რეალიზაციის ხელშეწყობა და ნარკოტიკული საშუალების უკანონო გადაცემა) წარედგინა, რაც სასჯელის სახედ და ზომად თავისუფლების 20 წლამდე ან უვადო აღკვეთას ითვალისწინებს, ხოლო ს. ბ.-ს ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 273-ე მუხლით (ნარკოტიკული დანაშაულისათვის ნასამართლევი პირის მიერ ნარკოტიკული საშუალების მცირე ოდენობით უკანონო შეძენა და შენახვა) წარედგინა.
პროკურატურა ბრალდებულებისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის შეფარდების შუამდგომლობით სასამართლოს კანონით დადგენილ ვადაში მიმართავს.
აღსანიშნავია, რომ პროკურატურამ უკრაინის მოქალაქე ვ.კ.-ს ბრალდება დაურ ბუავას განსაცდელში მიტოვების ფაქტზე წარუდგინა და მას სასამართლომ პატიმრობა უკვე შეუფარდა.

The Prosecutor's Office said it will apply to the court within the legally prescribed period seeking pre-trial detention for both suspects
The Prosecutor's Office has charged two more individuals as part of the ongoing criminal investigation into the death of Abkhaz blogger Daur Buava.
The Prosecutor's Office on Monday said investigators have established at this stage that on August 22, G.G. gave methadone to Ukrainian citizen V.K., who has already been charged in the case. According to V.K.'s statement, she and Daur Buava consumed part of the substance on August 23, while another portion was later seized during a search of Buava's apartment.
Investigators also determined that G.G. illegally purchased and stored 6.27 grams of methadone at his home. The substance had been divided into nine packages allegedly intended to facilitate its sale. Police seized the drugs during a search on August 29.
A second suspect, S.B., who had previously been convicted of a drug-related offence, was also found to have illegally purchased and stored 0.24 grams of dried marijuana at his residence. Police seized the substance during a search on August 29.
G.G. has been charged under several provisions of Georgia's Criminal Code relating to the illegal purchase and possession of a particularly large quantity of narcotics, facilitating the sale of narcotics and the illegal transfer of narcotics. The charges carry a sentence of up to 20 years or life imprisonment.
S.B. has been charged under Article 273 of the Criminal Code with the illegal purchase and possession of a small quantity of narcotics by a person previously convicted of a drug-related offence.
The Prosecutor's Office said it will apply to the court within the legally prescribed period seeking pre-trial detention for both suspects.
Meanwhile, Ukrainian citizen V.K. has already been charged with leaving Daur Buava in a helpless condition, and the court has ordered her pre-trial detention.