პროკურატურამ სასამართლოს უპატივცემულობის ფაქტზე ნიკა მელიას ბრალდება წარუდგინა
"შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ 2025 წლის 10 ნოემბერს, თბილისის საქალაქო სასამართლოში გამართულ ადმინისტრაციულ სასამართლო სხდომაზე, ნიკანორ მელიამ სასამართლოს უპატივცემულობა ჩაიდინა, რაც მოსამართლის სიტყვიერი შეურაცხყოფით გამოიხატა.
ნიკანორ მელიას ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 366-ე მუხლის მე-2 ნაწილით (სასამართლოს უპატივცემულობა, რაც გამოიხატა მოსამართლის შეურაცხყოფით) წარედგინა, რაც სასჯელის სახედ და ზომად თავისუფლების 2 წლამდე აღკვეთას ითვალისწინებს.
ვინაიდან, ნიკანორ მელია სხვა სისხლის სამართლის საქმეზე გამოტანილი გამამტყუნებელი განაჩენის საფუძველზე იხდის სასჯელს, პროკურატურა სასამართლოს წინასასამართლო სხდომის განსაზღვრის შუამდგომლობით მიმართავს", - აცხადებენ პროკურატურაში.

Prosecutors charge opposition leader Melia with contempt of court
The Prosecutor’s Office of Georgia has brought charges against opposition leader Nika Melia on grounds of contempt of court, the agency said on Monday.
The investigation conducted by the Ministry of Internal Affairs said the incident had occurred on November 10, 2025, during an administrative court hearing at the Tbilisi City Court, where Melia “showed disrespect toward the court” by verbally insulting the presiding judge.
The offense carries a possible sentence of up to two years’ imprisonment.
The Prosecutor’s Office noted that Melia is already serving a sentence under a separate criminal conviction. As a result, prosecutors will apply to the court to schedule a preliminary hearing in the new case.