"ყოველდღე უნდა იგრძნონ, რომ ომი იქ ბრუნდება, საიდანაც დაიწყო" - უკრაინამ რუსეთის ტერიტორიაზე რამდენიმე მნიშვნელოვან ობიექტს დაარტყა
2026 წლის 30 აგვისტოს ღამეს, უკრაინის თავდაცვის ძალების დანაყოფებმა რუსეთში რამდენიმე მნიშვნელოვან სამიზნეს დაარტყეს, - ინფორმაციას უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბი ავრცელებს.
ერთ-ერთი სამიზნე რუსეთის სიდიდით მეორე ნავთობის გადამმუშავებელი ქარხანა იყო.
გენერალური შტაბის ცნობით, ქალაქ კირიშში მდებარე ნავთობგადასამუშავებელი ქარხნის წლიური გადამუშავების სიმძლავრე დაახლოებით, 20 მილიონი ტონა იყო. იერიშის შემდეგ ქარხანაში ხანძარი გაჩნდა. როგორც ცნობილია, ობიექტი საავტომობილო და საავიაციო საწვავთან ერთად, აწარმოებდა დიზელს, რომლითაც რუსული ჯარი მარაგდებოდა.
უკრაინულმა ძალებმა იერიშები მიიტანეს როსტოვის ოლქში მდებარე დრონების შესანახ ობიექტზეც. დაიბომბა ქალაქ იეისკის სამხედრო აეროდრომიც კრასნოდარის მხარეში, სადაც ასევე ხანძარი გაჩნდა.
გენერალურ შტაბში აღნიშნავენ, რომ მტრისთვის მიყენებული ზარალის მასშტაბები ჯერ კიდევ დგინდება.
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ დაადასტურა, რომ თავდაცვის ძალებმა გუშინ ღამით რუსეთის ტერიტორიაზე არაერთი მნიშვნელოვანი ობიექტი დაბომბეს.
"რუსეთმა ყოველდღე უნდა იგრძნოს, რომ ომი იქ ბრუნდება, საიდანაც დაიწყო. მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენი შორ მანძილზე მოქმედი გავლენა ჩვენი პარტნიორების მიერ რუსეთის სამხედრო ინფრასტრუქტურის წინააღმდეგ მიღებული ახალი სანქციების ზომებით შეივსოს", - განაცხადა პრეზიდენტმა.
მისი თქმით, რუსეთის მიერ უკრაინის ქალაქებზე თავდასხმისთვის გამოყენებული იარაღის მნიშვნელოვანი ნაწილი დამოკიდებულია უცხოურ კომპონენტებზე.
"ჩვენ მუდმივად ვუზიარებთ ჩვენს პარტნიორებს რუსეთის სანქციების დარღვევის სქემების დეტალებს. მადლობელი ვარ ყველასი, ვინც მათ დახურვაში გვეხმარება“, - განაცხადა ზელენსკიმ.

‘They must feel every day that the war is returning to where it began’ – Ukraine strikes key targets inside Russia
The General Staff said the refinery in the city of Kirishi has an annual processing capacity of about 20 million tonnes. A fire broke out at the facility following the strike
© The General Staff office
The General Staff said the extent of the damage caused by the strikes was still being assessed
Ukrainian forces struck several key targets inside Russia overnight on 30 August 2026, according to the General Staff of the Armed Forces of Ukraine.
One of the targets was Russia’s second-largest oil refinery.
The General Staff said the refinery in the city of Kirishi has an annual processing capacity of about 20 million tonnes. A fire broke out at the facility following the strike.
The refinery reportedly produces automotive and aviation fuel, as well as diesel used to supply Russian forces.
Ukrainian forces also targeted a drone storage facility in Russia’s Rostov region and struck a military airfield in the city of Yeysk, in Krasnodar region, where a fire was also reported.
The General Staff said the extent of the damage caused by the strikes was still being assessed.
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy confirmed that Ukrainian forces had struck several significant targets inside Russia overnight.
“Russia must feel every day that the war is returning to where it began,” Zelenskyy said.
“It is important that our long-range capabilities are complemented by new sanctions from our partners targeting Russia’s military infrastructure.”
The Ukrainian president said a significant share of the weapons Russia uses to attack Ukrainian cities relies on foreign-made components.
“We constantly provide our partners with details of the schemes Russia uses to circumvent sanctions. I am grateful to everyone who is helping us shut them down,” Zelenskyy said.