რუმინეთმა მის ტერიტორიაზე მესამე რუსული დრონი ჩამოაგდო
26 ივლისის დილით, რუმინეთში, F-16 გამანადგურებელმა კიდევ ერთი რუსული დრონი გაანადგურა, რომელმაც ქვეყნის საჰაერო სივრცე დაარღვია, - ამის შესახებ რუმინეთის პრეზიდენტმა ნიკუშორ დანმა განაცხადა.
მისივე თქმით, რუმინეთის გენერალური პროკურატურის მიერ ჩატარებული გამოძიების შედეგების თანახმად, წინა დღეს ჩამოგდებული დრონი „შაჰედის“ ტიპისაა, რომელსაც რუსეთი უკრაინის წინააღმდეგ ომის დროს იყენებს.
"მიუღებელი და აუტანელია, რომ რუსეთის ფედერაცია აგრძელებს რუმინეთის საჰაერო სივრცის დარღვევას, რომელიც ასევე ნატოს და ევროკავშირის საჰაერო სივრცეა. ასეთი ქმედებები მიუღებელია და ჩვენ, ჩვენს მოკავშირეებთან ერთად, მათ ძალიან სერიოზულად ვეკიდებით", - განაცხადა რუმინეთის პრეზიდენტმა.

A Romanian F-16 fighter jet shot down another Russian drone after it violated the country’s airspace on Sunday morning, Romanian President Nicușor Dan said on Sunday.
The President said an investigation by Romania’s Prosecutor General’s Office determined that the drone downed the previous day was a Shahed-type unmanned aerial vehicle used by Russia in its war against Ukraine.
“It is unacceptable and intolerable that Russia continues to violate Romania’s airspace, which is also NATO and EU airspace. Such actions are unacceptable, and together with our allies, we take them very seriously,” Dan said.
Romania’s Foreign Ministry summoned the Russian ambassador over the incident. This marks the third Russian drone reportedly brought down over Romanian territory.