საქართველოს და თურქეთის პრეზიდენტებს შორის გაფართოებული ფორმატის შეხვედრა გაიმართა
საქართველოს პრეზიდენტ მიხეილ ყაველაშვილს და თურქეთის პრეზიდენტ რეჯეფ თაიფ ერდოღანს შორის გაფართოებული ფორმატის შეხვედრა დელეგაციების მონაწილეობით გაიმართა.
მხარეებმა საქართველოსა და თურქეთს შორის ორმხრივი თანამშრომლობის ძირითადი მიმართულებები განიხილეს. ხაზი გაესვა ქვეყნებს შორის მჭიდრო მეგობრულ და პარტნიორული ურთიერთობებს. გაფართოებული ფორმატის შეხვედრაზე ყურადღება დაეთმო თანამშრომლობას განათლებისა და უსაფრთხოების სფეროებში.
შეხვედრაზე განიხილეს ქვეყნებს შორის ეკონომიკური თანამშრომლობის საკითხები, ამასთან გამოითქვა მზადყოფნა გაღრმავდეს ორმხრივი და რეგიონული თანამშრომლობა პოლიტიკური, ეკონომიკური და კულტურული მიმართულებით.
საქართველოს დელეგაციის შემადგენლობაში არიან: საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ლაშა დარასელია, საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი თურქეთის რესპუბლიკაში არჩილ კალანდია, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის წარმომადგენლები, თურქეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი და წევრები: გიორგი ჭყონია, მარიამ ლაშხი, გურამ მაჭარაშვილი.

Georgian and Turkish presidents hold expanded bilateral meeting in Ankara
Georgian President Mikheil Kavelashvili and Turkish President Recep Tayyip Erdoğan held an expanded-format meeting with the participation of their respective delegations on August 12.
The talks focused on key areas of bilateral cooperation between Georgia and Turkey, highlighting the close friendship and strategic partnership between the two nations. Special attention was given to collaboration in the fields of education and security.
The sides also discussed economic cooperation, expressing readiness to further strengthen bilateral and regional ties in political, economic, and cultural spheres.
The Georgian delegation included Deputy Foreign Minister Lasha Darsalia, Georgia’s Ambassador to Turkey Archil Kalandia, representatives of the Presidential Administration, as well as the head and members of the Georgia–Turkey parliamentary friendship group — Giorgi Chkonia, Mariam Lashkhi, and Guram Macharashvili.