საქართველოს საავიაციო ბაზარზე ახალი ევროპული ავიაკომპანია - Norwegian Air Sweden შემოდის
2026 წლის ივნისიდან, თბილისს კიდევ ერთი ევროპული დედაქალაქი - კოპენჰაგენი (დანიის სამეფო) დაუკავშირდება პირდაპირი ავიარეისებით. ახალ საჰაერო ხაზზე ფრენებს ცნობილი სკანდინავიური დაბალბიუჯეტიანი ავიაკომპანიის, Norwegian-ის შვილობილი - Norwegian Air Sweden შეასრულებს.
სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოში წარდგენილი განაცხადის შესაბამისად, თბილისსა და კოპენჰაგენს შორის პირდაპირი ფრენები 27 ივნისიდან კვირაში 2 სიხშირით, ყოველ ოთხშაბათსა და შაბათს, ხოლო, 15 აგვისტოდან  - ყოველ ოთხშაბათსა და კვირას შესრულდება.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სსიპ სამოქალაქო ავიაციის სააგენტომ ავიაკომპანიას ფრენების განხორციელებისათვის აუცილებელი ნებართვა 23 მარტს მიანიჭა.
"კოპენჰაგენი - თბილისი - კოპენჰაგენის მიმართულების დამატება გაზრდის საქართველოს დაკავშირებადობას სკანდინავიის ქვეყნებთან და ხელს შეუწყობს ჩრდილოეთ ევროპიდან ტურისტული ნაკადების მატებას ქვეყანაში. ამასთან, კოპენჰაგენის აეროპორტი წარმოადგენს ერთ-ერთ უმსხვილეს სატრანზიტო ჰაბს ევროპის რეგიონში, რაც ქართველ მგზავრებს დამატებით შესაძლებლობებს მისცემს კოპენჰაგენის გავლით იმგზავრონ სხვა ევროპული თუ ამერიკული მიმართულებებისკენ", - აცხადებენ სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოში.

Direct flights from Tbilisi to Copenhagen to begin in June 2026
The Civil Aviation Agency, under the Ministry of Economy and Sustainable Development, granted the airline the necessary authorization to operate the route on 23 March
From June 2026, Tbilisi will be connected directly to another European capital - Copenhagen - with flights operated by Norwegian Air Sweden, a subsidiary of the well-known Scandinavian low-cost carrier Norwegian.
According to an application submitted to the Civil Aviation Agency, direct flights between Tbilisi and Copenhagen will operate twice a week starting 27 June, on Wednesdays and Saturdays. From 15 August, flights will run on Wednesdays and Sundays.
The Civil Aviation Agency, under the Ministry of Economy and Sustainable Development, granted the airline the necessary authorization to operate the route on 23 March.
“Adding the Copenhagen-Tbilisi route will enhance Georgia’s connectivity with Scandinavian countries and support an increase in tourist flows from Northern Europe. Copenhagen Airport is also one of Europe’s major transit hubs, providing Georgian passengers with additional opportunities to travel to other European and American destinations via Copenhagen,” the agency said.