საქართველოში მცხოვრები უკრაინის მოქალაქეების ოჯახებზე 300-ლარიანი, ხოლო პირზე 45-ლარიანი დახმარების გაცემა 2026 წლის 1 აპრილამდე გახანგრძლივდა
საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, უკრაინაში მიმდინარე საომარი მოქმედებების გამო საქართველოში შემოსული უკრაინის მოქალაქეებისა და უკრაინაში მუდმივი ცხოვრების უფლების მქონე პირებისთვის, სოციალურ-ეკონომიკური მხარდაჭერის ღონისძიებების ფარგლებში, ოჯახზე 300-ლარიანი, ხოლო პირზე 45-ლარიანი დახმარების ვადა 2026 წლის 1 აპრილამდე გახანგრძლივდა.
მთავრობის განკარგულების თანახმად, დაფინანსებას სოციალური მომსახურების სააგენტო სსიპ დევნილთა, ეკომიგრანტთა და საარსებო წყაროებით უზრუნველყოფის სააგენტოს მიერ მიწოდებული სიის საფუძველზე გასცემს.
ამასთან, საარსებო პირობების უზრუნველსაყოფად გათვალისწინებული 45 ლარი, მომდევნო თვიდან, არ გაიცემა პირზე, რომელმაც ყოველთვიური შემწეობის − 45 ლარის მიღების უფლება „საერთაშორისო დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად მოიპოვა და/ან საქართველოს ტერიტორია დატოვა, ხოლო 300-ლარიანი დაფინანსება მომდევნო თვიდან შეუწყდება ოჯახს, თუ მისი ყველა წევრი დატოვებს საქართველოს ტერიტორიას.

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze has signed a decree extending financial assistance for Ukrainian citizens residing in Georgia until April 1, 2026, as part of the Government’s socio-economic support measures in response to the ongoing war in Ukraine.
Under the programme, Ukrainian families living in Georgia will continue to receive a monthly allowance of ₾300 ($111.78) per household, along with an additional ₾45 ($16.77) per individual. The assistance will be distributed by the Social Service Agency, based on beneficiary lists provided by the IDPs, Eco-Migrants and Livelihood Agency.
According to the decree, the ₾45 individual allowance will be discontinued from the following month for beneficiaries who obtain the right to receive a monthly subsistence benefit under Georgia’s Law on International Protection and/or leave the territory of Georgia. The ₾300 household allowance will also be terminated from the following month if all members of a beneficiary family leave the country.