სერგი კაპანაძე - ეს არის ნათელი მაგალითი იმისა, თუ როგორ შეიძლება, რუსეთი დამარცხდეს ისეთ ქვეყანაში, რომელიც გაყოფილია
ეს არის ნათელი მაგალითი იმისა, თუ როგორ შეიძლება, რუსეთი დამარცხდეს ისეთ ქვეყანაში, რომელიც გაყოფილია, რომელიც ძალიან მოწყვლადია რუსული საინფორმაციო გავლენის მიმართ, - ამის შესახებ დიპლომატმა სერგი კაპანაძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, ამ არჩევნებში შარშანდლისგან განსხვავებით, მაია სანდუმ მყარად გაიმარჯვა.
"შედეგი გვეუბნება იმას, რომ მაია სანდუმ და მისმა პროევროპულმა მთავრობამ გაიმარჯვა. ამ ეტაპზე შეიძლება ითქვას, რომ ეს არის საბოლოო გამარჯვება, გვახსოვს, რომ შარშანდელი რეფერენდუმი იყო ძალიან დაძაბული, მაშინ ბეწვზე გამოგლიჯა სანდუმ, როგორც საპრეზიდენტო არჩევნები, ისე რეფერენდუმი და მაშინ გამოჩნდა, რომ ეს პრორუსული ძალები ძალიან ძლიერები არიან და ასევე, მაშინ გამოჩნდა, რომ რუსეთი იყენებს ყველანაირ გზას. ის შარშანდელი არჩევნები იყო პრელუდია ამ უფრო მთავარი არჩევნებისა.
სანდუმ ეს არჩევნები, როგორც ჩანს მოიგო და მოიგო ძალიან მყარად, აქვს ძალიან სოლიდური უმრავლესობა პარლამენტში იმის ფონზე, რომ არის ერთი ძალა, რომელიც პოტენციურად შეიძლება იყოს მასთან. ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი.
ჩემთვის, ეს არის ნათელი მაგალითი იმისა, თუ როგორ შეიძლება, რუსეთი დამარცხდეს ისეთ ქვეყანაში, რომელიც გაყოფილია, რომელიც ძალიან მოწყვლადია რუსული საინფორმაციო გავლენის მიმართ და სადაც რუსეთს ჰყავს თავისი გავლენის აგენტები და სადაც რუსეთი ძალიან დიდ ფულს ხარჯავს და რომელიც ძალიან პრინციპული იყო რუსეთისთვის, რომ მოეგო. ეს გამარჯვება კი მისალოცია მაია სანდუს და პროევროპული ძალებისთვის", - განაცხადა სერგი კაპანაძემ.
მოლდოვის ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ინფორმაციით, ხმების თითქმის 100%-ის დათვლის შედეგად, საპარლამენტო არჩევნებში მაია სანდუს პარტია - მოლდოვის მმართველი „მოქმედებისა და სოლიდარობის პარტია“ ხმათა 50.1%-ით ლიდერობს.

Sandu’s win shows Russia can be defeated in vulnerable countries, ex Deputy FM
Kapanadze said the result demonstrated that even in countries susceptible to Russian information campaigns and influence operations, pro-European forces can achieve decisive victories
Diplomat Sergi Kapanadze, who served as deputy foreign minister under the United National Movement government, has hailed Moldova’s recent parliamentary election victory by President Maia Sandu’s pro-European party as a “clear example of how Russia can be defeated in a divided and vulnerable country.”
“Unlike last year’s tense referendum and presidential vote, Sandu and her government have now won decisively, securing a solid parliamentary majority,” Kapanadze said. “This is a significant achievement given the strong presence of pro-Russian forces and the resources Moscow invests to sway Moldovan politics.”
According to the Moldovan Central Electoral Commission, with almost 100% of votes counted, Sandu’s Party of Action and Solidarity leads with 50.1% of the vote, consolidating its position as the ruling party.
Kapanadze said the result demonstrated that even in countries susceptible to Russian information campaigns and influence operations, pro-European forces can achieve decisive victories.