შსს-ს თანამშრომლებმა აშშ-ში გამართულ "მსოფლიოს პოლიციელთა და მეხანძრეთა თამაშებში“ ოქროსა და ვერცხლის მედლები მოიპოვეს
1207
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა ამერიკის შეერთებულ შტატებში, ქალაქ ბირმინგემში ჩატარებულ "მსოფლიოს პოლიციელთა და მეხანძრეთა თამაშები - 2025"-ზე 4 ოქროსა და 2 ვერცხლის მედლები მოიპოვეს.
ბირმინგემში გამართულ საერთაშორისო ასპარეზობაზე მონაწილეობა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა მიიღეს.
მსოფლიოს პოლიციელთა და მეხანძრეთა საერთაშორისო ტურნირზე, ძალისმიერ წოლჭიმში, შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის სამცხე-ჯავახეთის მთავარი სამმართველოს უფროსმა კობა კობახიძემ საპრიზო პირველი ადგილი დაიკავა და ოქროს მედალი მოიპოვა.
სპორტის ამავე სახეობაში, ასევე ოქროს მედალოსანი გახდა საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომელი ლევან გილიგაშვილიც. შსს-ს ლოჯისტიკის დეპარტამენტის სამმართველოს უფროსმა ადამურ არქანიამ კი მკლავჭიდში 2 ოქროს მედალი მოიპოვა.
რაც შეეხება, საერთაშორისო შეჯიბრების კიდევ ორ მონაწილეს, მცხეთა-მთიანეთის პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორ, თეიმურაზ კალანდაძესა და ობიექტების დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომელს ილია ჯადუგიშვილს, მათ ძალისმიერ წოლჭიმში, ვერცხლის მედლები მოიპოვეს.
საერთაშორისო ოლიმპიადიდან დაბრუნებულ გამარჯვებულებს, თბილისის აეროპორტში შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე გიორგი ბუთხუზი, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორი ლევან მაისურაძე და უწყების სხვა თანამშრომლები ოჯახის წევრებთან ერთად დახვდნენ.
აღსანიშნავია, რომ "მსოფლიოს პოლიციელთა და მეხანძრეთა თამაშები" 1985 წლიდან, ყოველ ორ წელიწადში ერთხელ, მსოფლიოს სხვადასხვა ქალაქში იმართება.
მიმდინარე წელს აღნიშნული საერთაშორისო ტურნირი ქალაქ ბირმინგემში ჩატარდა, რომელშიც 70 ქვეყნის 8 500 სპორტსმენი, სპორტის 60 სხვადასხვა სახეობაში მონაწილეობდა.

Georgian Interior Ministry officers win six medals at World Police and Fire Games 2025 in US
Officers from Georgia’s Ministry of Internal Affairs claimed four gold and two silver medals at the 2025 World Police and Fire Games held in Birmingham, Alabama, USA.
Representing Georgia on the international stage, the ministry’s athletes competed among thousands of participants from around the globe.
Koba Kobakhidze, head of the Patrol Police Department in the Samtskhe-Javakheti region, took first place and won a gold medal in power bench press. His colleague from the Patrol Police Department, Levan Giligashvili, also secured a gold medal in the same discipline.
Adamur Arkania, head of a division within the Ministry’s Logistics Department, won two gold medals in arm wrestling, bringing Georgia’s gold medal total to four.
In addition, Teimuraz Kalandadze, Director of the Mtskheta-Mtianeti Police Department, and Ilia Jadugishvili from the Facilities Protection Department, each earned silver medals in power bench press.
The medal-winning athletes were welcomed back to Tbilisi International Airport by Deputy Interior Minister Giorgi Butkhuzi, Patrol Police Director Levan Maisuradze, other ministry officials, and their families.
The World Police and Fire Games, launched in 1985, are held every two years in cities around the world. This year’s event in Birmingham brought together 8,500 athletes from 70 countries, competing in 60 different sports.