სლოვენიამ უკრაინისთვის ამერიკული იარაღის შესაძენად თანხა გამოყო
სლოვენია უერთდება PURL ინიციატივას, რომლის ფარგლებშიც ნატოს ქვეყნები უკრაინის დასახმარებლად ამერიკული იარაღის შესაძენად თანხებს გამოყოფენ, - ამის შესახებ სლოვენიის პრემიერ-მინისტრმა რობერტ გოლობმა ნატოს გენერალურ მდივან მარკ რუტესთან ერთად გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
„მე არ შემიძლია თანხის გამხელა, რადგან ის გასაიდუმლოებულია. ამჟამად არ მაქვს მისი განსაიდუმლოების უფლებამოსილება, მაგრამ ის თავდაცვის სამინისტროს 2025 წლის ბიუჯეტშია შეტანილი, ამიტომ ეს დამატებით ხარჯებს არ წარმოადგენს“, - განაცხადა სლოვენიის პრემიერ-მინისტრმა.
მან აღნიშნა, რომ დახმარების ეს პაკეტი მხოლოდ თავდაცვით იარაღზეა ორიენტირებული. კერძოდ, ეს ეხება საჰაერო თავდაცვის სისტემებს უკრაინის ენერგეტიკული ობიექტების რუსული თავდასხმებისგან დასაცავად.
გოლობმა აღნიშნა, რომ სლოვენია უკვე დიდი ხანია, უკრაინას თავდაცვით იარაღს აწვდის.
უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ანდრეი სიბიგამ განაცხადა, რომ 13 ოქტომბრის მდგომარეობით, ექვსმა ქვეყანამ გამოყო თანხები PURL ინიციატივის ფარგლებში უკრაინისთვის ამერიკული იარაღის შესაძენად.
ამავდროულად, მან განაცხადა, რომ კიდევ შვიდი ქვეყანა აპირებს შეუერთდეს PURL-ის ფარგლებში უკრაინისთვის დახმარების გაწევას.

Slovenia allocates funds to purchase US weapons for Ukraine under NATO’s PURL initiative
Slovenia has allocated funds to purchase American-made weapons for Ukraine as part of the PURL initiative, through which NATO member states provide financial assistance to strengthen Ukraine’s defence capabilities, Slovenian Prime Minister Robert Golob announced on Monday at a joint press conference with NATO Secretary General Mark Rutte.
“I cannot disclose the exact amount, as it is classified. At this moment, I am not authorised to declassify it. However, it has been included in the Ministry of Defence’s 2025 budget, so it does not represent an additional expense,” Golob said.
He emphasised that the support package was focused exclusively on defensive weaponry, particularly air defence systems aimed at protecting Ukraine’s energy infrastructure from Russian attacks.
Golob also noted that Slovenia had long been providing Ukraine with defensive equipment.
Ukrainian Deputy Foreign Minister Andrii Sybiha‎ said, as of October 13, six countries had already allocated funds under the PURL initiative for the purchase of US weapons for Ukraine, while seven more are expected to join in the coming weeks.
Sybiha‎ added that practical steps related to the initiative were expected to be discussed at the upcoming “Ramstein” meeting.