სულხან თამაზაშვილმა და მიხეილ სარჯველაძემ გუდაურთან სამაშველო ოპერაციის დროს ტრაგიკულად დაღუპულთა ხსოვნას პატივი მიაგეს
შინაგან საქმეთა მინისტრი სულხან თამაზაშვილი, ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრთან მიხეილ სარჯველაძესთან ერთად, 2022 წელს გუდაურთან მომხდარი ტრაგედიის ადგილზე იმყოფებოდა.
პრესსამსახურის ინფორმაციით, მინისტრებმა სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს დაღუპულების ხსოვნას პატივი მიაგეს და მემორიალი გვირგვინით შეამკეს.
გარდაცვლილთა სულების მოსახსენებელ პანაშვიდს ასევე, დაესწრნენ შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილეები, სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის ხელმძღვანელი პირები, ჯანდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლები, მეხანძრე-მაშველები, სასაზღვრო პოლიციის მფრინავები და გარდაცვლილთა ოჯახის წევრები.
ტრაგიკული შემთხვევა 2022 წლის, 29 ივლისს გუდაურთან მოხდა, რა დროსაც ბორტზე მყოფი 8 ადამიანი - შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის მფრინავები, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის მაშველები და ექიმები დაიღუპნენ.

The Interior Ministry said the ceremony honoured the memory of those who died during the rescue operation on 29 July 2022
Georgian Interior Minister Sulkhan Tamazashvili and Health Minister Mikheil Sarjveladze have paid tribute to the victims of the 2022 Gudauri helicopter crash, marking the third anniversary of the tragedy.
The ministers visited the crash site near the Gudauri mountain resort, where they laid a wreath at a memorial dedicated to those who lost their lives while carrying out their official duties.
A memorial service was attended by deputy interior ministers, senior officials from the Interior Ministry and the Health Ministry, firefighters, Border Police pilots and relatives of the victims.
The Interior Ministry said the ceremony honoured the memory of those who died during the rescue operation on 29 July 2022.
Eight people were killed when a Border Police Mi-8 helicopter crashed while attempting to rescue injured paragliders in the Gudauri mountains. The victims included four Border Police crew members, two emergency rescue personnel and two medical workers.
The helicopter went down after becoming involved in the rescue mission, with all eight people on board losing their lives. An investigation later found that the aircraft struck the main cable of a power transmission line before crashing.