სუსი - ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქე თავისუფალია
2025 წლის 5 დეკემბერს, ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქე თავისუფალია და ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე იმყოფება.
სუსის ინფორმაციით, საქართველოს მოქალაქის უკანონო პატიმრობიდან უპირობო გათავისუფლების საკითხს საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლება რეგულარულად აყენებდა ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) და ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების ფორმატში.
"ინტენსიურად გამოიყენებოდა როგორც „ცხელი ხაზის“ მექანიზმი, ისე ცენტრალური ხელისუფლების ხელთ არსებული ყველა რელევანტური ინსტრუმენტი. მოლაპარაკებებში აქტიურად იყვნენ ჩართული საერთაშორისო პარტნიორები.
ცენტრალური ხელისუფლება, საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად, განაგრძობს აქტიურ მუშაობას ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს ყველა მოქალაქის გასათავისუფლებლად", - აღნიშნულია სუსის ინფორმაციაში.

The authorities also used the "hotline" mechanism and other relevant channels available to the central government, while international partners were actively involved in negotiations
A Georgian citizen who was illegally detained near the occupied Tskhinvali region on 5 December 2025 has been released and is now in territory controlled by the Georgian central government, Georgia's State Security Service said.
According to the service, the Georgian authorities had repeatedly raised the issue of the citizen's unconditional release through the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) and the Geneva International Discussions.
The authorities also used the "hotline" mechanism and other relevant channels available to the central government, while international partners were actively involved in negotiations, the State Security Service said.
The service said the Georgian government, together with its international partners, would continue working to secure the release of all Georgian citizens who remain illegally detained in the occupied territories.