თბილისში მთავარი ნაძვის ხე და საახალწლო ილუმინაციები აინთო
პირველი რესპუბლიკის მოედანზე თბილისის მთავარი ნაძვის ხე საზეიმოდ აინთო. დღესვე, დედაქალაქის ყველა უბანი საახალწლო ილუმინაციებით განათდა.
ნაძვის ხის ანთების ცერემონიას, რომელიც თეატრალიზებული მუსიკალური წარმოდგენით გაფორმდა, დედაქალაქის მერი კახა კალაძე პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძესთან და პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილთან ერთად დაესწრო.
თბილისის მერმა ღონისძიებაზე შეკრებილ საზოგადოებას სიტყვით მიმართა, დამდეგი შობა-ახალი წელი მიულოცა და მშვიდობა უსურვა.
"ახალი წლის მოლოდინი სიკეთით ავსებს ჩვენს ულამაზეს დედაქალაქს. დღეს ინთება მთავარი ნაძვის ხე, ასევე, დღეიდან გაიხსნება „საახალწლო სოფელი“, რომელიც ყოველთვის განსაკუთრებულ მოგონებებთან, ემოციებთან არის დაკავშირებული. დარწმუნებული ვარ, წელსაც განსაკუთრებული იქნება ჩვენი დედაქალაქი. ნაძვის ხის ანთებისას ყოველთვის იფიქრებენ სურვილებს. ცხადია, სურვილი ბევრია, მაგრამ არის ერთი განსაკუთრებული - მშვიდობა, რადგან მშვიდობას მოაქვს სიკეთე, განვითარება, წინსვლა და კეთილდღეობა. დაე, მშვიდობა სუფევდეს მთელ საქართველოში, მსოფლიოში, სიკეთით სავსე იყოს ჩვენი ულამაზესი თბილისი და საქართველო. გილოცავთ წინასწარ შობა-ახალ წელს. გილოცავთ საახალწლო დღეების დაწყებას“, - განაცხადა კახა კალაძემ.
დღეს პირველი რესპუბლიკის მოედანზე „საახალწლო სოფელიც“ გაიხსნა, სადაც 7 იანვრის ჩათვლით, სხვადასხვა წარმოდგენა გაიმართება. ამავე ტერიტორიაზე განთავსდა ყინულის მოედანი, ატრაქციონების პარკი, საახალწლო ქალაქის მატარებელი და სანტას სახლი.
„საახალწლო სოფელი“ საზეიმო ღონისძიებით 7 იანვარს, შობის დღესასწაულზე დაიხურება, ყინულის მოედანი და დედაქალაქის მთავარი ნაძვის ხე კი პირველი რესპუბლიკის მოედანზე 14 იანვრის ჩათვლით იქნება განთავსებული.

Georgian capital switches on Christmas tree and citywide festive lights
The Georgian capital city of Tbilisi has officially welcomed the festive season as the city’s main Christmas tree lit up during a ceremonial event at First Republic Square. Holiday lights across all districts of the capital were also illuminated on Friday, marking the start of New Year celebrations.
The lighting ceremony, accompanied by a theatrical musical performance, was attended by Tbilisi Mayor Kakha Kaladze, Prime Minister Irakli Kobakhidze and Parliament Speaker Shalva Papuashvili.
Addressing the gathered crowd, Kaladze congratulated citizens on the upcoming Christmas and New Year holidays, wishing peace and prosperity to the country.
“New Year’s anticipation fills our beautiful capital with kindness. Today we light the main Christmas tree and starting today, the Christmas Village will also open - a place always associated with special memories and emotions. I am confident this year will be no exception.
“When the tree lights up, everyone makes a wish. There are many wishes, but one stands above all - peace. Peace brings kindness, development, progress and well-being. May peace prevail in all of Georgia and the world. May our beloved Tbilisi and our country be filled with goodness. I wish you all a Merry Christmas and a Happy New Year,” Kaladze said.
The Christmas Village features an ice rink, amusement rides, a holiday train and Santa’s House.
The Christmas Village will close with a festive event on January 7, marking the Orthodox Christmas holiday, while the ice rink and Tbilisi’s main Christmas tree will remain in place until January 14.