ტრამპი – კანადას სურს, მიიღოს ის სარგებელი, რაც შტატის სტატუსს მოაქვს, ისე, რომ თავად შტატი არ იყოს
კანადას სურს, მიიღოს ის სარგებელი, რაც შტატის სტატუსს მოაქვს, ისე, რომ თავად შტატი არ იყოს, –  ამის შესახებ აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი სოციალურ ქსელში წერს.
"ისინი, ასევე, მრავალი წლის განმავლობაში ჩვენს შესანიშნავ ფერმერებს უზარმაზარ ტარიფებს უწესებდნენ, ეს აღარ გაგრძელდება“, – წერს ტრამპი.
აშშ-სა და კანადას შორის სავაჭრო მოლაპარაკებები ჩაიშალა, რის შემდეგაც აშშ-მა 20 მილიარდი დოლარის ღირებულების კანადურ საქონელზე 50%-იანი ტარიფები დააწესა.
აშშ-ის მიერ დაწესებული ტარიფების საპასუხოდ კი კანადის პრემიერ-მინისტრმა განაცხადა, რომ კანადა ვაშინგტონის მიერ დაწესებულ ახალ ტარიფებს დოლარს დოლარზე გაათანაბრებს. როგორც მარკ კარნიმ განაცხადა, აღნიშნული ტარიფები 8 სექტემბერს ამოქმედდება.

Trump: Canada Wants the Benefits of Statehood Without Becoming a State
Canada wants to enjoy the benefits that come with being a U.S. state without actually becoming one, U.S. President Donald Trump wrote on social media.
“They have also been charging our great farmers massive tariffs for many years. That will no longer continue,” Trump said.
Trade negotiations between the United States and Canada have collapsed, after which Washington imposed 50% tariffs on $20 billion worth of Canadian goods.
In response to the U.S. tariffs, Canadian Prime Minister Mark Carney said Canada would match Washington’s new measures “dollar for dollar.”