ცოტნე ანანიძე - პირდაპირი აღიარება: პოლარიზაცია და საზოგადოების გახლეჩა ოპოზიციის მთავარი პოლიტიკური იარაღია
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე ცოტნე ანანიძე პარტია “ჯერ საქართველოს” ლიდერის ვიქტორ ყიფიანის განცხადებას, რომელმაც ოპოზიციის მიერ პოლარიზაციის დასრულების აუცილებლობაზე ისაუბრა, სოციალურ ქსელში ეხმიანება.
ანანიძის შეფასებით, ეს განცხადება პირდაპირი აღიარებაა, რომ საზოგადოების პოლარიზაცია ოპოზიციის მთავარი პოლიტიკური იარაღია.
“პირდაპირი აღიარება: პოლარიზაცია და  საზოგადოების გახლეჩა ოპოზიციის მთავარი პოლიტიკური იარაღია”, - წერს ცოტნე ანანიძე.

Opposition relies on polarisation as political weapon, Adjara Supreme Council head
In a post on social media, Ananidze said “a direct admission: polarisation and the division of society are the opposition's main political weapon"
The Head of the Supreme Council of Georgia's Autonomous Republic of Adjara has said an opposition leader's call to end political polarisation amounted to an admission that division within society has been the opposition's main political tool.
Tsotne Ananidze was responding on Tuesday to remarks by Viktor Kipiani, leader of the For Georgia First party, who had spoken about the need for the opposition to end political polarisation.
In a post on social media, Ananidze said “a direct admission: polarisation and the division of society are the opposition's main political weapon."