ტუსკი - ვარშავა აღარ შეიძლება იყოს ერთადერთი, რომელიც მუდმივად კეთილ ნებას ავლენს
პოლონეთი აგრძელებს უკრაინის მხარდაჭერას, თუმცა მოუწოდებს კიევს, გამოიჩინოს კეთილი ნება ორმხრივ ურთიერთობებში დაძაბულობის შესამცირებლად, - ამის შესახებ პოლონეთის პრემიერ-მინისტრმა დონალდ ტუსკმა განაცხადა.
ტუსკი აცხადებს, რომ ვარშავა არ შეცვლის თავის პოზიციას უკრაინის მხარდაჭერის აუცილებლობასთან დაკავშირებით მომავალ მოლაპარაკებებში. ამავდროულად, მან პოლონეთის ოფიციალურ პირებს მოუწოდა, სიფრთხილე გამოიჩინონ შემდგომი ფინანსური დახმარების შესახებ განცხადებების გაკეთებისას.
"უკრაინა ომშია, მაგრამ ჩვენი საზღვრის დაცვის ძირითადი ტვირთი პოლონეთს ეკისრება. ამავდროულად, ის ასევე იცავს ევროპის საზღვარს აღმოსავლეთიდან მომავალი საფრთხეებისგან და ამიტომ მას განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მიექცეს", - განაცხადა ტუსკმა.
მან ასევე აღნიშნა, რომ უკრაინელ პოლიტიკოსებს შორის უკვე ხედავს "გაცნობიერების სიგნალებს“ ესკალაციით გამოწვეული ზიანის შესახებ, "რაზეც პასუხისმგებლობა მათ ეკისრებათ“.
"ჩვენ უნდა ვიპოვოთ გზები, რათა წარსულზე გულწრფელი საუბარი გვქონდეს და არ გავზარდოთ დაძაბულობა“, - აღნიშნა ტუსკმა.
მისივე თქმით, პოლონეთ-უკრაინის კარგი ურთიერთობები ორმხრივ ინტერესებში შედის, თუმცა ამისთვის ორმხრივი კეთილი ნებაა საჭირო.
"ვარშავა აღარ შეიძლება იყოს ერთადერთი, რომელიც მუდმივად კეთილ ნებას ავლენს. ვისურვებდი, რომ ამ მკაცრ პოზიციას ზიზღი ან მტრობა არ ახლდეს თან, რადგან ეს არანაირ მნიშვნელოვან შედეგამდე არ მიგვიყვანს", - განაცხადა ტუსკმა.

Tusk says Poland will keep backing Ukraine but calls for greater reciprocity from Kyiv
Polish Prime Minister Donald Tusk on Friday said Poland would continue supporting Ukraine but urged Kyiv to demonstrate greater goodwill in bilateral relations, stressing that Warsaw could no longer be the only side making conciliatory gestures.
Tusk said Poland's position on supporting Ukraine would remain unchanged in future negotiations, while also calling on Polish officials to exercise caution when making commitments on additional financial assistance.
"Ukraine is at war, but Poland bears the main burden of protecting our border. At the same time, it is also defending Europe's eastern frontier from external threats and this should receive special recognition," Tusk said.
The Prime Minister added he had seen "signals of awareness" among Ukrainian politicians about the damage caused by recent tensions, saying responsibility for the escalation lay with Kyiv.
"We must find ways to have an honest conversation about the past without increasing tensions," he said.
Tusk stressed that strong Polish-Ukrainian relations were in the interests of both countries but required goodwill from both sides.
"Warsaw can no longer be the only one constantly demonstrating goodwill. I hope this firm position will not be accompanied by hatred or hostility, because that will not lead to any meaningful outcome," he said.