უკრაინამ "როსკოსმოსის" ერთ-ერთ მთავარ საწარმოსა და სამხედრო აეროდრომ "სავასლეიკას" დაარტყა
უკრაინის თავდაცვის ძალებმა 15 აგვისტოს ღამით რუსეთის ორ სტრატეგიულ ობიექტს - სამარაში მდებარე სარაკეტო-კოსმოსურ ცენტრ "პროგრესს“ და ნიჟნი ნოვგოროდის ოლქში მდებარე სამხედრო აეროდრომ "სავასლეიკას“ დაარტყა, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
კოსმოსური ცენტრი "პროგრესი“ უკრაინის საზღვრიდან დაახლოებით 900 კილომეტრში მდებარეობს. მის დასაზიანებლად უკრაინამ FP-5 „ფლამინგო“ გამოიყენა. საწარმოში, რომელიც „როსკოსმოსის“ სტრუქტურაში შედის, ძლიერი ხანძარი გაჩნდა. ქარხანა კრიტიკულად მნიშვნელოვანია რუსეთის სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსისთვის, რადგან იქ იწარმოება ელექტრონიკა ფრთოსანი რაკეტების („კალიბრი“, X-101), დრონების და რადიოელექტრონული ბრძოლის სისტემების მართვისთვის.
რაც შეეხება სამხედრო აეროდრომ „სავასლეიკას“, ის უკრაინის საზღვრიდან დაახლოებით 700 კილომეტრში მდებარეობს და გამოიყენება გამანადგურებელ МиГ-31К-ების ბაზირებისთვის, რომლებიც ჰიპერბგერითი რაკეტების "კინჟალების“ გადამტანები არიან. ღამით აეროდრომზე აფეთქებების სერია მოხდა, რასაც ხანძარი მოჰყვა.
გარდა ამისა, ზიანი მიადგა ნავთობის ობიექტს უსტ-ლუგაში, რომელიც საზღვრიდან 800 კილომეტრზე მეტ მანძილზე მდებარეობს.
"ჩვენი გეგმა ხორციელდება და მნიშვნელოვანია, რომ რუსეთის საომარი პოტენციალი შემცირდეს. მშვიდობაა საჭირო და რუსეთში ეს თვალსაჩინო უნდა იყოს - კონკრეტული ობიექტებისთვის კონკრეტული ზიანის მიყენებით“, - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.

Ukrainian forces struck two strategic targets inside Russia overnight on August 15 — the Progress Rocket and Space Centre in Samara and the Savasleyka military airfield in the Nizhny Novgorod region, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy said.
The Progress facility, located around 900 kilometres from the Ukrainian border, was reportedly targeted using FP-5 Flamingo missiles. A major fire broke out at the site, which is part of Russia’s Roscosmos state space corporation.
The facility is considered important to Russia’s military-industrial complex and is involved in the production of electronic systems used in cruise missiles, including Kalibr and Kh-101 missiles, as well as drones and electronic warfare systems.
Ukraine also targeted the Savasleyka military airfield, located roughly 700 kilometres from the Ukrainian border. The base is used by MiG-31K fighter jets capable of carrying Kinzhal hypersonic missiles.
A series of explosions was reported at the airfield overnight, followed by a fire.
An oil facility in Ust-Luga, more than 800 kilometres from the Ukrainian border, was also damaged, according to the Ukrainian side.
“Our plan is being implemented, and it is important that Russia’s war potential is reduced. Peace is needed, and this must be clearly visible in Russia through concrete damage to specific facilities,” Zelenskyy said.