უკრაინის საელჩო - გულწრფელად ვუსამძიმრებთ საქართველოს, უკრაინელები მადლიერებით იხსენებენ მის უწმინდესობას
უკრაინის საელჩო საქართველოში პატრიარქის გარდაცვალების გამო მწუხარებას გამოთქვამს.
"გულწრფელად ვუსამძიმრებთ საქართველოს მართლმადიდებლურ თემს სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის ილია II-ის გარდაცვალების გამო.
უკრაინელები მადლიერებით იხსენებენ მის უწმინდესობას რუსეთის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ დაწყებული დაუნდობელი, არაპროვოცირებული ომის პირველ წელს საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესიის მიერ გაწეული დახმარებისთვის", - წერს უკრაინის საელჩო.

Ukrainian Embassy expresses condolences on death of Patriarch Ilia II
The Embassy said “we sincerely mourn with the Georgian Orthodox community on the passing of His Holiness, Catholicos-Patriarch Ilia II of Georgia"
The Ukrainian Embassy in Georgia has expressed its condolences to the Georgian Orthodox community following the death of His Holiness, Catholicos-Patriarch Ilia II.
In its statement, the Embassy said “we sincerely mourn with the Georgian Orthodox community on the passing of His Holiness, Catholicos-Patriarch Ilia II of Georgia. Ukrainians remember with gratitude the support provided by the Georgian Orthodox Church during the first year of Russia’s unprovoked and relentless war against Ukraine.”