ზელენსკი - ტრამპის წარმომადგენლები კიევში 6 სექტემბერს ჩამოვლენ, რუსეთმა დარტყმები უნდა შეაჩეროს
აშშ-ის სპეციალური წარმომადგენლები სტივ უიტკოფი და ჯარედ კუშნერი კიევს კვირას, 6 სექტემბერს ეწვევიან. ამ პერიოდში რუსებმა თავდასხმები უნდა შეაჩერონ, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
მისი თქმით, ვიზიტი საბოლოოდ დღეს, 4 სექტემბერს შეთანხმდა.
როგორც მან აღნიშნა, სტივ უიტკოფი და ჯარედ კუშნერი ეწვევიან მოსკოვს და კვირას კიევს.
ზელენსკის თქმით, ისევე როგორც წინა ამერიკულ ვიზიტებზე, უკრაინა უზრუნველყოფს "რუსეთის საჰაერო სივრცის ნორმალურ ფუნქციონირებას“, რათა უზრუნველყოს აშშ-ის ოფიციალური პირების უსაფრთხოება.
"ჩვენი მხრიდან საჰაერო დარტყმები არ განხორციელდება და რუსეთმა ასევე უნდა უზრუნველყოს ცეცხლის შეწყვეტა საჰაერო დარტყმების გარეშე იმ დროისთვის, რაც აუცილებელია ამ მოლაპარაკებების წარმართვისა და ამ ამერიკულ ვიზიტთან დაკავშირებული ლოგისტიკური საკითხების გადასაჭრელად“, - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
მისივე თქმით, უკრაინას სურს უზრუნველყოს მაქსიმალურად კონსტრუქციული და შინაარსიანი ვიზიტი და მოლაპარაკებები ამერიკელ ოფიციალურ პირებთან.
ამავდროულად, ახლა აუცილებელია ომის დასრულების რეალისტური ვარიანტების ძიება. "ვნახოთ, რა წინადადებები აქვთ სტივს და ჯარედს და რას მოისმენენ ისინი მოსკოვისგან“, - აღნიშნა ზელენსკიმ.

Zelenskyy: Trump Envoys to Visit Kyiv on September 6, Russia Must Halt Strikes
U.S. special envoys Steve Witkoff and Jared Kushner will visit Kyiv on Sunday, September 6, and Russia should suspend its attacks during that period, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy said.
According to Zelenskyy, the visit was finalized on Friday, September 4.
He said Witkoff and Kushner would first travel to Moscow before arriving in Kyiv on Sunday.
Zelenskyy said that, as during previous visits by U.S. officials, Ukraine would ensure the “normal functioning of Russian airspace” to guarantee the safety of the American representatives.
“There will be no air strikes from our side, and Russia must likewise ensure a ceasefire, with no air strikes, for the period necessary to conduct these negotiations and resolve the logistical issues related to the American visit,” the Ukrainian president said.
Zelenskyy added that Ukraine wants to ensure that the visit and talks with the U.S. officials are as constructive and substantive as possible.