ზელენსკი - უკრაინა ახალ პირობებში, როდესაც აშშ-ის პრეზიდენტმა რუსეთს ვადა დაუწესა, პარტნიორებისგან დიდ მხარდაჭერას იღებს
უკრაინა ახალ პირობებში, როდესაც აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა რუსეთს ვადა დაუწესა, პარტნიორებისგან დიდ მხარდაჭერას იღებს, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
ზელენსკიმ უკრაინისთვის ჭეშმარიტად რეალური მშვიდობის მიზნით საერთო პოზიციის შემუშავების მიზნით პარტნიორებთან ინტენსიური მოლაპარაკებების შედეგების შესახებ ისაუბრა.
"და თუ ყველა ერთნაირად აღიქვამს შესაძლებლობებსა და საფრთხეებს, მაშინ შესაძლებელი იქნება მდგრადი მშვიდობის მიღწევა. უკვე დიდი მხარდაჭერაა და ეს მხარდაჭერა ახალ პირობებშია, როდესაც რუსეთისთვის ცეცხლის შეწყვეტის ვადა გამოცხადდა“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.
გასულ თვეში აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა მკაცრად გააკრიტიკა ვლადიმერ პუტინი უკრაინის მასიური დაბომბვის გამო და კრემლის ლიდერს კიევთან მშვიდობის მისაღწევად 50 დღე მისცა. თუმცა, მოგვიანებით მან ვადა 10 დღემდე შეამცირა და 8 აგვისტომდე დააწესა. უარის შემთხვევაში, ის რუსული ნავთობის შემძენ ქვეყნებს სანქციებით, რუსეთს კი დამატებითი სანქციების დაწესებით დაემუქრა.
6 აგვისტოს, აშშ-ის პრეზიდენტის სპეციალური წარმომადგენელი სტივ უიტკოფი პუტინს მოსკოვში შეხვდა. ტრამპმა შეხვედრა წარმატებულად შეაფასა.
ამავდროულად, უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ არ გამორიცხა, რომ რუსეთი ახლა შესაძლოა, უფრო მეტად იყოს მიდრეკილი უკრაინასთან ზავის მიღწევისკენ.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy says Ukraine is gaining significant international backing under the new circumstances created by US President Donald Trump’s ultimatum to Russia.
Speaking about the results of intensive talks with international partners, Zelenskyy stressed the shared goal of achieving a “genuine and lasting peace” for Ukraine.
“If everyone perceives the opportunities and threats in the same way, then it will be possible to achieve sustainable peace. There is already strong support, and it comes under the new conditions, when a ceasefire deadline for Russia has been announced,” he said.
Last month, President Trump sharply criticized Vladimir Putin over Russia’s massive bombardment of Ukraine and gave the Kremlin 50 days to reach peace with Kyiv. He later shortened the deadline to 10 days, setting August 8 as the cutoff date. If Russia refuses, Trump warned of sanctions targeting countries buying Russian oil, along with additional penalties directly against Moscow.
On August 6, US Special Envoy Steve Witkoff met with Putin in Moscow. Trump later described the meeting as successful.
Meanwhile, Zelenskyy did not rule out the possibility that Russia might now be more inclined to reach a ceasefire agreement with Ukraine.